Geografia Japonii

22 maj 2013.

186
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Geografia Japonii4.50 out of 50 based on 2 voters.


Japonia czwartym co do wielkości krajem wyspiarskim po Indonezji, Madagaskarze i Papui-Nowej Gwinei. Japonię tworzy archipelag wysp, który rozciąga się wzdłuż brzegów Azji Wschodniej. Największe wyspy, to Hokkaido na północy, Honsiu w centrum oraz Shikoku i Kiusiu na południu. Do tego należy doliczyć 6848 mniejszych wysp.

Japonia - Okinawa | Japonię tworzy archipelag wysp, rozciągających się wzdłuż brzegów Azji Wschodniej
Japonia - Okinawa | Japonię tworzy archipelag wysp, rozciągających się wzdłuż brzegów Azji Wschodniej (by dnikun)

Najwyższy szczyt w Japonii

Przez cały archipelag przebiega łańcuch górski, zajmując ponad 2/3 jego powierzchni. Największą górą Japonii jest Fudżisan na wyspie Honsiu, wznosząca się na wysokość 3776 m n.p.m.

Rolnictwo

Rolnictwo, przemysł i osiedla zajmują 20% powierzchni kraju. Ze względu na niedostatek terenów równinnych stosowana jest uprawa tarasowa na zboczach gór.

Klimat

Wyspy japońskie ciągną się długim łukiem od 45. stopnia szerokości geograficznej północnej (Hokkaido) do 20. stopnia (Okinotorishima). Powoduje to duże zróżnicowanie klimatu, od umiarkowanie chłodnego ze śnieżnymi zimami na Hokkaido, do podzwrotnikowego na Okinawie. Do tego dochodzi znaczący wpływ wiatrów – zimą od strony kontynentu, a latem od oceanu.

Japonia | Największą górą Japonii jest Fudżisan na wyspie Honsiu
Japonia | Największą górą Japonii jest Fudżisan na wyspie Honsiu (by F-Kaneko)

Tsunami i trzęsienia ziemi

Japonia leży w strefie geologicznej czterech płyt tektonicznych, które w ciągu roku przemieszczają się względem siebie o kilka centymetrów. Oprócz trzęsień ziemi, które są tu niemal codziennością, istnieje jeszcze zagrożenie ze strony tsunami. Podmorskie wstrząsy mogą wywoływać na oceanie bardzo wysokie fale, które są w stanie dokonać ogromnych zniszczeń na wybrzeżu. Dla ochrony przed tsunami działa system wczesnego ostrzegania, a wiele miast nadmorskich buduje na brzegu wysokie wały z betonu i stali.

Biorąc pod uwagę ograniczoną przestrzeń życiową na archipelagu, trzeba stwierdzić, że istnieje tu bardzo duża różnorodność gatunków zarówno zwierząt, jak i roślin. Oprócz gatunków „spokrewnionych” z kontynentalnymi występują na wyspach japońskich również endemity.  

Czytaj także: