Historia Japonii

22 maj 2013.

185
com_content.article
(9 razy zagłosowano, średnia ocena 4.78 na 5)
Historia Japonii4.78 out of 50 based on 9 voters.


Dzieje Japonii były kształtowane z jednej strony przez izolację wysp – zarówno geograficzną, jak i zamierzoną, z drugiej – przez wpływy zewnętrzne. Japonia zamknięta przestrzennie na swoim archipelagu przeszła modelową drogę od społeczeństwa plemiennego i przez szlacheckie i feudalne do nowoczesnego.

Japonia | Duży wpływ na kształtowanie się japońskiej państwowości miała geograficzna i kulturowa izolacja wysp
Japonia | Duży wpływ na kształtowanie się japońskiej państwowości miała geograficzna i kulturowa izolacja wysp (by minnesotahistoricalsociety)

Jak wyglądały początki państwa?

Zasiedlenie wysp japońskich nastąpiło prawdopodobnie od 10 000 do 300 lat przed naszą erą. Osiedlający się tutaj ludzie przybywali z trzech stron. Jedna grupa, tzw. północna, przywędrowała na Hokkaido z dzisiejszej Syberii. Druga wędrówka odbyła się z Półwyspu Koreańskiego na wyspy Japonii centralnej. Południe Japonii zasiedlili przybysze z Azji południowo-wschodniej, docierając do wysp drogą morską.

Początek japońskiej państwowości sięga VII wieku p.n.e. Legendarnym twórcą państwa i pierwszym cesarzem Japonii miał być Jimmu.

Japońska kultura

Kulturowy i technologiczny postęp Japonii nastąpił dzięki kontaktom z wielkim sąsiadem – Chinami. Wysoko rozwinięta cywilizacja chińska wywarła wpływ na pismo i język, na rolnictwo i obróbkę metali. Konfucjanizm i chińskie teorie państwa odcisnęły swe piętno na japońskiej kulturze.

Japonia | Japońskie pismo z epoki Edo (1603-1868)
Japonia | Japońskie pismo z epoki Edo (1603-1868) (by ScooterZen)

Wpływ Zachodu na historię Japonii

Również Zachód miał swój wpływ na japońską historię. W 1854 roku, po ponad 200 letniej izolacji, Stany Zjednoczone wymusiły otwarcie i modernizację kraju.

Cesarstwo japońskie nie tylko stało się pierwszym azjatyckim społeczeństwem przemysłowym, ale też wkrótce rozpoczęło rozszerzanie swojej strefy wpływów, przede wszystkim w rejonie Pacyfiku. Ta ekspansja zakończyła się, niestety, klęską Japonii w II wojnie światowej i amerykańską okupacją.

Dzisiejsza Japonia jest nowoczesnym państwem, a bogata i różnorodna historia tego wyspiarskiego państwa jest ciągle żywa. 

Japonia | Dzisiejsza Japonia jest nowoczesnym państwem, którego bogate tradycje są ciągle żywe
Japonia | Dzisiejsza Japonia jest nowoczesnym państwem, którego bogate tradycje są ciągle żywe (by michelle)